metody amortyzacji srodkow trwalych oynd8wetvsshk2449wuzxpqvatecxfg5wh4dcnxw94
Anna Lejczak

Anna Lejczak

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Metody amortyzacji środków trwałych

Mianem środków trwałych określa się części majątku jednostki lub rzeczowych aktywów firmy, które mają pewne szczególne cechy. Do cech tych należy między innymi postać rzeczowa, zdatność do użytku oraz trwałość. Co to oznacza w praktyce? Do środków trwałych zaliczane są przeważnie nieruchomości, środki transportu lub różnego rodzaju urządzenia i maszyny, które posiadają znaczną wartość. Do środków trwałych zalicza się także inwentarz żywy (zwierzęta) oraz obiekty o charakterze inżynierskim.

Charakterystyka procesu amortyzacji

Środki trwałe mają do siebie to, że wraz z upływem czasu i wraz z ich użytkowaniem zmniejsza się ich wartość. Koszty związane ze zmniejszaniem się tej wartości w ustalonym okresie określa się mianem amortyzacji. Proces ten może być przeprowadzany według różnych metod. W przepisach nie jest jasno określone, jaki ma on mieć charakter. W związku z tym jego dokładny przebieg zależy od woli właściciela majątku trwałego, którym, w przypadku rzeczowych aktywów firmy, jest przedsiębiorca. Co jeszcze pozostaje w gestii właściciela firmy? Określenie wartości początkowej środka trwałego w momencie rozpoczęcia amortyzacji. Następnie wartość ta zmienia się w zależności od tego, jaka metoda amortyzacji została wybrana.

Jakie metody amortyzacji są dostępne dla przedsiębiorcy?

  • metoda jednorazowej amortyzacji
  • metoda liniowa
  • metoda degresywna
  • metoda polegająca na indywidualnym ustaleniu stawek amortyzacji

Na czym pokrótce polegają wymienione metody? Metoda jednorazowej amortyzacji stosowana jest przede wszystkim przez nowo powstałe firmy i mikroprzedsiębiorstwa. Polega ona na tym, iż do kosztów uzyskania przychodów zalicza się całość ceny, za jaką nabyto dany środek trwały. Specyfika metody liniowej tkwi w tym, iż co miesiąc w stosunku do danego środka trwałego nalicza się równe raty amortyzacji. Natomiast zgodnie z metodą degresywną na początku raty są wyższe, a potem sukcesywnie maleją. Stawki rat amortyzacji można ustalać wreszcie indywidualnie, nie dostosowując się sztywno do żadnego konkretnego modelu.

Udostępnij post

Share on facebook