księgowa
Anna Lejczak

Anna Lejczak

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Czym jest JPK – Jednolity Plik Kontrolny?

Zagadnienia związane z systemem podatkowym nie należą do najłatwiejszych. Na szczęście państwo wychodzi jednak obywatelom naprzeciw i oferuje rozwiązania, które mają za zadanie usprawnić kontakt z urzędem skarbowym. Jednym z takich ułatwień jest JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny.

Charakterystyka Jednolitego Pliku Kontrolnego

Czym jest Jednolity Plik Kontrolny? Jest to zbiór danych, w którym zawarte są informacje dotyczące operacji gospodarczych przeprowadzanych przez dane przedsiębiorstwo lub organizację.  Na tle innych metod zbierania danych wyróżnia go jednak kilka cech. Po pierwsze ma on postać elektroniczną, w związku z czym nie wymaga osobistego liczenia i składania dokumentów. Wszystkie transakcje, które mają zostać zapisane w Jednolitym Pliku Kontrolnym, podsumowuje specjalnie do tego przeznaczone oprogramowanie. Kolejną ważną cechą JPK jest to, iż posiada on ustandaryzowany format. Jest to niewątpliwe ułatwienie, gdyż dzięki temu posiada się gotowiec, do którego wystarczy tylko wprowadzić odpowiednie dane.

Rozwiązanie dobre dla obu stron

Jednolity Plik Kontrolny służy zarówno wypełniającemu go podmiotowi (przedsiębiorstwu, organizacji pozarządowej), jak i państwu. Dzięki temu zbiorowi danych można osiągnąć większą przejrzystość w swoich transakcjach finansowych. Zaś w związku z tym, że pełny wgląd posiada w nie także urząd skarbowy, trudno jest o to, by na drodze komunikacji między nim a przedsiębiorstwem czy innego typu organizacją dochodziło do pomyłek i nieporozumień. Sferą, która przede wszystkim podlega sprawdzaniu poprzez Jednolity Plik Kontrolny, jest ewidencja VAT, czyli podatku od towarów i usług.

Chociaż początkowo wymóg stosowania Jednolitego Pliku Kontrolnego obejmował jedynie duże przedsiębiorstwa, obecnie należy go wypełniać niezależnie od tego, jak jaką wielkość ma dany podmiot gospodarczy. Obowiązek korzystania z tego formatu spoczywa również na średnich i małych firmach, a nawet na mikroprzedsiębiorstwach. Dzięki temu możliwe jest stworzenie uniwersalnego systemu, w którym zawarte są informacje z wszystkich dostępnych źródeł.

Udostępnij post

Share on facebook